
Australia ? wyspa czy kontynent?
2014-02-28We współczesnej nauce istnieje wiele pytań na które trudno niepodważalnie odpowiedzieć. Jednym z takich dylematów jest odpowiednie sklasyfikowanie Australii. Czy Australia jest wyspą? A może to kontynent?
O tym czy Australia jest wyspą czy kontynentem ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć. Przeglądając encyklopedyczne definicje, pod hasłem ?Australia?, zobaczymy iż z reguły określa się ją mianem kontynentu. Znajdą się jednak i zwolennicy teorii mówiącej, że Australia to wyspa tylko nie co większa niż inne. Jej wielkość jest główną kwestią sporną. Powierzchnia Australii zdecydowanie odbiega od rozmiarów innych kontynentów. Ten fakt przemawia zatem za sklasyfikowaniem jej w kategorii wysp. Z drugiej jednak strony, myśląc o wyspie, wyobrażamy sobie niewielki odcinek terenu, który można bardzo szybko pokonać.
Wyspa w tradycyjny rozumieniu to pewna nieoswojona przestrzeń, w której wszystko dzieje się w zgodzie z naturą. Czy taka jest właśnie Australia? Nie do końca. Mimo, że posiada mniejszą powierzchnię, jej wymiary są dużo większe niż innych wysp. Ponadto, Australia bardzo prężnie się rozwija. Nowe rozwiązania technologiczne sprawiają, że dzikość tradycyjnych wysp z pewnością tam zanika. W rozważaniach nad opisaniem Australii jako wyspy czy kontynentu, należy wziąć pod uwagę także coś takiego jak kwestia umowna.
Na zasadzie umowy przyjęło się bowiem uważać, że Australia to najmniejszy kontynent geograficzny. Taką teorię odnajdziemy w szkolnych podręcznikach. Jeżeli w czyimś odczuciu jednak Australia nadal pozostaje bardziej wyspą niż kontynentem, również może tak o niej mówić. Wymienne stosowanie tych określeń nie powinno być uważane jako błąd.
Ciekawy artykuł:) zawsze myślałam,że to jest kontynent, ale rzeczywiście można mieć wątpliwości:)