Odwiedź kraj, w którym żyje się na wodzie

Odwiedź kraj, w którym żyje się na wodzie

2016-09-05 0 przez admin

Kambodża słynie z dziwnych pływających wiosek, które stały się atrakcją turystyczną ze względu na ich wyjątkowość. Wsie są zbudowane przez mieszkańców, którzy mieszkają obok jeziora Tonle Sap i zmiennym jest sposób ich życia – wszystko po to, aby nadążyć za sezonowymi wahaniami rzeki.

Dlaczego te wioski są pływające?

Podczas pory deszczowej poziom wody w Tonle Sap osiągają nawet 3000 kilometrów kwadratowych i głębokości 2m w porze suchej, do całego 10.000 kilometrów kwadratowych i głębokości 14 metrów. Woda wpływa do granicznej rzeki Mekong w czasie pory deszczowej. Deszczowy sezon trwa od czerwca do października, a od listopada do maja jest pora sucha.

Wsie są utworzone z małych domów i są zgrupowane razem nadając okolicy niepowtarzalny urok. Podczas pory deszczowej mogą one przejść przez dramatyczne przemiany, gdzie pływające wioski wznoszą w górę i w dół z każdą zmianą poziomu wody. Podczas pory suchej jednak ludzie żyją blisko brzegu, gdzie domy są budowane na palach.

Życie w pływającej wiosce to jest coś, co trzeba zobaczyć na własne oczy!

Ludzie praktycznie mieszkają na wodzie. Większość ludzi jest etnicznie pochodzenia wietnamskiego pochodzącego ze środowisk Cham. Ci ludzie żyją z połowów na jeziorze. Jezioro ma obfity strumień ryb – prawie 300 różnych gatunków, również krokodyle, żółwie i węże, co sprawia, że ​właśnie polowanie jest głównym źródłem utrzymania. Jezioro daje pożywienie dla ponad 3.000.000 ludzi.

Grunty w Kambodży zbyt wysokie w cenach dla mieszkańców by mogli pozwolić sobie na ich zakup. Wiele osób jest zmuszonych do życia na wodzie, głównie dlatego, że nie są właścicielami ziemi. Ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na to decydują się żyć w tych pływających wioskach niezależnie od jakichkolwiek zagrożeń.

Cudowne wioski pływające wyposażone są w pływające sklepy, szkoły, kościoły, szpitale i inne instytucje, które umożliwiają to, że ludzie mogą żyć nad wodą w całkowitym komforcie. Wiele z tych udogodnień zostało wybudowanych na palach. Większość z podstawowych wymogów zostało powołane po to, by nadążyć za potrzebami ludzi, w tym nawet farm krokodyli! Dla turystów są wyszukane restauracje i taras słoneczny, z których można patrzeć w dal z wodę, zachwycając się pięknem tego życia!

Wizyta na terenie pływających wiosek:

Istnieją trzy główne pływające wioski w pobliżu Siem Reap a mianowicie: Kompong Khleang, Chong Kneas i Kompong Phluk. Będąca najbliżej Siem Reap, Chong Kneas jest najpopularniejsza. Istnieje około 6000 osób w Kompong Khleang, 5000 i 2800 Chong Kneas w Kompong Phluk. Największy pływająca wioska jest to Kompong Khleang z pływającymi domami rozciągającymi się daleko i szeroko.

Chong Kneas znajduje się zaledwie 15 km od Siem Reap, i można tam łatwo dostać się za pomocą łodzi w mniej niż godzinę. Łodzie są dostępne w punktach sprzedaży przez cały dzień. To trwa około 2 godzin – jeśli ktoś zdecyduje się na wycieczkę do tej miejscowości. Łodzie te przechodzą przez wiele mniejszych wiosek po obu stronach rzeki. Można dostrzec małe dzieci z wężami owiniętymi wokół ich szyi, można zobaczyć producentów napojów, którzy skaczą z jednej łodzi do drugiej i to bez najmniejszego wahania! Nie można się oprzeć kupieniu puszki napoju za $ 1, po obejrzeniu śmiałych wyczynów takiego dziecka w wieku zaledwie 7 lat!

Najlepszy czas na wizytę?

Można zajrzeć do Kambodży o każdej porze roku. To miejsce ma klimat tropikalny, który doskonale nadaje się dla wszystkich turystów. Jednakże, jeśli chcesz podziwiać pływające wsie w pełnym zakresie wiedz, że pora deszczowa jest najlepsza. Grudzień i styczeń są najbardziej uprzywilejowanymi okresami o relatywnie niższych poziomach wilgotności.

Kambodża jest pełna atrakcji, ale jeśli po prostu chcesz przeżyć na własnej skórze śmiałego i twórczego stylu życia. Warto odwiedzić te inspirujące wioski na wodzie. Obfite przysmaki kuchni w niektórych pływających restauracjach również na pewno dopieszczą kubki smakowego każdego zgłodniałego podróżnika.

Porady:

  • Po zakończeniu zwiedzania innych atrakcji w Siem Reap, warto zrobić wycieczkę do jednej z wiosek w późnych godzinach popołudniowych i cieszyć się zachodem słońca.

  • Można również zdecydować się na podróż do wioski późnym popołudniem, w dniu przyjazdu w Siem Reap, przed odwiedzenie Angkor Wat następnego dnia.

Udostępnij ten post na: