
Korytka do odprowadzania wody – gdzie się przydadzą?
2022-05-01Nadmiar wody potrafi być uciążliwym kłopotem – zwłaszcza wówczas, gdy owa woda zagraża bezpieczeństwu fundamentów albo znacząco utrudnia jazdę samochodem czy poruszanie się pieszo. Tego rodzaju problemy sprowadza na mieszkańców współczesnych miast i miasteczek deszczówka – na szczęście takim przykrym sytuacjom można w dość łatwy sposób zaradzić.
Korytka do odprowadzania wody to podstawa
Odwodnienia liniowe to techniczne rozwiązania, które z powodzeniem stosuje się w ramach tworzenia kanalizacji deszczowej. System, który jest w stanie zebrać wodę spływającą z powierzchni gruntu i odprowadzić ją w wyznaczone miejsce, składa się przede wszystkim z długich i wąskich korytek, które umieszcza się tuż pod powierzchnią gruntu. Każde korytko jest wyżłobione w wytrzymałym materiale budowlanym i nakryte żeliwną kratką – i to właśnie ona staje się dla kropel wody początkiem zupełnie nowej podróży. Ta droga może zakończyć się dla deszczówki w różnych miejscach, a jedną z możliwych destynacji jest podziemny zbiornik retencyjny, który umożliwi przeobrażenie kłopotliwych strumieni wody w prawdziwego asa w rękawie, niebywale przydatnego w przydomowych ogrodach przede wszystkim w czasie suszy.
Jak wynika już z tego krótkiego opisu, korytka do odprowadzania wody to niepozornie wyglądające elementy budowlane, które są w stanie wyświadczyć swoim właścicielom sporo przysług. Zarządcom dróg publicznych pomagają stworzyć nowoczesne i komfortowe trasy, wolne od kałuż i błotnistych poboczy. Właścicielom różnego rodzaju posesji pomagają dbać o podobną wygodę, a jednocześnie zapewniają bezpieczeństwo budynkom, na które uparcie płynące strumienie wody mają wyjątkowo niszczycielski wpływ. Wspaniałego zwolennika znajdą w odwodnieniach także ci, którzy chcą prowadzić ekologiczne domy – i na co dzień korzystać z dobrodziejstw natury, jednocześnie oszczędzając na wydatkach związanych z opłacaniem dostaw bieżącej wody. Rzesza konsumentów, którzy mogą być żywo zainteresowani tym, co mają do zaoferowania producenci odwodnień, jest niemała – i warto rozważyć dołączenie do niej, jeśli na co dzień toczy się nierówną walkę z deszczówką.
Same korytka to jeszcze nie wszystko, żeby zbudować sprawny i funkcjonalny system odwodnień liniowych. Do stworzenia dobrze działającej sieci podziemnych korytarzy przydadzą się także studzienki – elementy o kształcie zbliżonym do sześcianu, które są w stanie zmienić kierunek płynięcia wody i jednocześnie wpłynąć na kształt całego systemu. Dodatkowe części, którymi można wzbogacić konkretny układ to na przykład studzienki podrynnowe, które zbiorą wodę, spływającą z dachów zabudowań. Natomiast do dokładnego zebrania tej, która atakuje powierzchnię gruntu, przydadzą się wycieraczki, montowane na przykład przy wejściach do budynków albo podobne do nich kratki ogrodowe. Żeby skompletować wszystkie niezbędne elementy, wystarczy dokładnie przejrzeć oferty producentów. Zarówno korytka, jak i inne części są tworzone z tak wielu tworzyw i w tak wielu rozmiarach, by udało się skonstruować system optymalny dla danej sytuacji.