Obowiązkowy zimowy sprzęt turystyczny

Obowiązkowy zimowy sprzęt turystyczny

2014-02-04 0 przez Kasia Stania

Zimowe wędrowanie po górach wymaga nie tylko dobrej kondycji i większego doświadczenia, ale również i odpowiedniego sprzętu. Sprzęt taki musi zapewnić nam odpowiedni komfort cieplny oraz umożliwić w miarę sprawne pokonywanie przeszkód typu lód czy śnieżne zaspy.

Zanim jednak skupimy się na specjalistycznych gadżetach, warto przyjrzeć się swojemu ubiorowi. To on bowiem w dużej mierze odpowiada za wspomniany wyżej komfort cieplny. Podstawowym elementem naszej garderoby powinna być bielizna termoaktywna. Zapewni nam ona poczucie ciepła, a jednocześnie znakomitą oddychalność. Na górną część naszego ciała warto też włożyć polar. Jego grubość uzależniona jest od temperatury panującej na zewnątrz. Do tego dochodzi dobra kurtka chroniąca przed zimnym wiatrem i jesteśmy już prawie gotowi do wyprawy.

Co do spodni, możemy wybrać wersję ocieplaną. Jeżeli jednak mamy dobrą bieliznę termoaktywną, cieńsze spodnie trekkingowe powinny nam w zupełności wystarczyć. Podobnie jest z butami. Nie musimy specjalnie kupować ocieplanych modeli. Jeśli mamy tradycyjne buty trekingowe za kostkę, zimą należy założyć do nich jedynie grubszą skarpetę. Taki system zapewni nam komfort, jakiego oczekujemy.

Niezbędne w czasie wypraw górskich jest posiadanie czapki, rękawiczek oraz komina na szyję. Jak pewnie zdążyliście się przekonać, kiedy zimno nam w ręce lub w głowę, całe nasze ciało czuje się niekomfortowo. Rękawiczki zabezpieczą dodatkowo nasze palce przed odmrożeniami. Komin z kolei ochroni nas przed zimnym wiatrem. Kolejną sprawą są stuptuty. Ich funkcją jest zapewnienie nam ochrony przed błotem i śniegiem, który może przedostawać się do butów lub pod spodnie. Stuptuty ochraniają także zewnętrzną część spodni przed zabrudzeniem lub przemoczeniem. Mogą również stanowić dodatkowe zabezpieczenie cieplne.

W skład zimowego sprzętu turystycznego zaliczyć można również kijki. Wędrowanie w śniegu jest dużo trudniejsze niż w normalnych warunkach. Dlatego też potrzebujemy dodatkowej pomocy. Opierając się na kijkach jesteśmy w stanie przejść dużo dłuższy dystans, niż gdybyśmy szli bez nich. Dobre kijki powinny mieć solidny uchwyt na dłonie oraz talerzyki przystosowane do chodzenia po śniegu. Z zimowym chodzeniem po górach często wiąże się także zakup raków. Mamy raki paskowe, automatyczne i półautomatyczne. Najczęściej używanym typem są prawdopodobnie raki paskowe. Może je przyczepić praktycznie do każdego rodzaju buta. Raki służą nam przede wszystkim do chodzenia po lodzie i twardym śniegu.

W wyższych partiach gór przydatne może okazać się również posiadanie czekana. Pełni on wiele funkcji. Najczęściej za jego pomocą wspinamy się, asekurujemy lub hamujemy podczas poślizgnięcia się na śnieżnym podłożu.

Z pewnością na taką wędrówkę przyda nam się także wiele innych rzeczy. A może wy macie jakieś swoje propozycje?

Udostępnij ten post na: