Śniegowce jako buty w góry

Śniegowce jako buty w góry

2014-01-13 0 przez Kasia Stania

Początek zimy nie oznacza rezygnacji z górskich wędrówek. Wręcz przeciwnie, zimą góry potrafią być jeszcze bardziej piękniejsze. Wie to każdy miłośnik turystyki górskiej. Zimowe wyprawy wymagają jednak specjalnego przygotowania i nieco innego sprzętu. Potrzebne nam będą zdecydowanie cieplejsze ubrania. Podstawą każdej wędrówki są buty. Również i tutaj buty powinny mieć specjalne właściwości.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać śniegowce jako buty na zimowe wędrówki po górach. Oczywiście mamy tu na myśli typowo rekreacyjne, niedzielne wycieczki prostym technicznie szlakiem. W takich warunkach śniegowce spokojnie nam wystarczą. But butowi nie równy dlatego trzeba pamiętać o kilku ważnych cechach, które takie śniegowce powinny posiadać. Przede wszystkim odpowiednia membrana. Na większości szlaków spotkamy zalegającą warstwę śniegu. Chcąc nie chcąc, trzeba się będzie przez nią przedostać. Buty nie mogą nas wtedy zawieść. Jeśli przemokną, dalsza wycieczka będzie niemożliwa. Wędrowanie w przemoczonych butach to nic przyjemnego. Nie dość, że będzie nam zimno i stracimy radość z wycieczki, to taki obrót sprawy może skończyć się dla nas przeziębieniem.

Oprócz ochrony przed wodą, w tego rodzaju butach musi nam być także ciepło. Podeszwa i cholewka powinny być zatem pokryte specjalną wyściółką zapewniającą komfort termiczny. Doskonale sprawdzi się tutaj wełna, która nie tylko chroni przed zimnem, ale także posiada właściwości antybakteryjne. Aby wygodnie nam się szło, potrzebna jest również dobra podeszwa, która stabilizuje nogę i zabezpiecza przed powstawaniem nieprzyjemnych otarć. Najlepsze będą podeszwy wykonane z kauczuku. Materiał ten bardzo dobrze znosi mróz, jest także odporny na wszelkie uszkodzenia techniczne. Dużą zaleta kauczuku jest również jego antypoślizgowość, co w odniesieniu do śniegu i gór jest bardzo dobrą właściwością.

Jeśli wybieramy się na wyprawę w śniegowcach, ważne by miały one także odpowiednią wysokość. Zbyt niskie buty mogą powodować przedostawanie się śniegu do środka. Efekt tego będzie taki sam, jakbyśmy przeszli się po śniegu w butach pozbawionych membrany. Jeżeli zatem chcemy wykorzystać śniegowce jako buty w góry, koniecznie muszą posiadać powyższe właściwości.

Udostępnij ten post na: