Charakterystyka kijków trekkingowych

Charakterystyka kijków trekkingowych

2014-03-12 0 przez Kasia Stania

O dobroczynnym wpływie kijków trekkingowych na sposób wędrówki z pewnością przekonał się każdy, kto choć raz używał ich w górach. Kijki są bowiem bardzo pomocne. Stanowią dwa dodatkowe punkty podparcia, przez co ciężar naszego ciała nie spoczywa już na nogach, ale rozkłada się równomiernie na cztery części.

Kijki zapewniają nam także bezpieczeństwo np. podczas schodzenia stromym szlakiem. W razie trudności zawsze możemy się na nich podeprzeć. Zanim jednak zaczniemy używać kijków trekkingowych, warto przyjrzeć się nieco bliżej ich konstrukcji.

Na samym początku musimy zaznaczyć, że kijki nieregulowane, jednoelementowe nie nadają się w góry. Takie kijki wykorzystujemy jedynie do nordic walking. Górskie wędrówki wymagają kijków posiadających regulację. Kiedy wchodzimy pod górę, wygodniej nam będzie skrócić kijki. Podczas schodzenia natomiast, kijki powinno się wydłużyć. Wśród kijków jakie możemy kupić są modele dwusegmentowe lub trzysegmentowe. W praktyce oznacza to, że kijki są regulowane albo w jednym miejscu albo w dwóch. Oczywiście, te posiadające regulację w dwóch miejscach są o wiele bardziej wytrzymałe.

Sprzęt tego typu wykonuje się z różnych materiałów. Kupującym zależy przeważnie na tym, aby kijki były lekkie. Z tego względu produkuje się je najczęściej ze specjalnego stopu aluminium oraz włókien węglowych. Niektóre kijki trekkingowe wykonane są także ze stali. Być może są bardziej wytrzymałe, ale na pewno posiadają też dużo wyższą wagę. Większość kijków do trekkingu posiada tzw. system Antishock. Jego zadaniem jest amortyzacja uderzeń o podłoże oraz wyciszenie drgań powstałych w ich wyniku, tak aby nie odczuwały tego nasze dłonie.

Ważnym elementem w kijkach jest także rączka. Może być ona wykonana z gumy, korka lub z plastiku. Rączki korkowe są najwygodniejszym rozwiązaniem. Guma i plastik powodują bowiem, że ręka bardzo szybko się poci, a tym samym ślizga po rączce, zmniejszając stabilność chwytu. Dobrze jest jeżeli kijek posiada też tzw. rękawiczkę. Dzięki niej kijki trzymają się naszej ręki, nawet jeśli chwilowo musimy wypuścić je z dłoni.

Kijki posiadają różne rodzaje końcówek. Najpopularniejsze są groty stalowe i widiowe. Bez odpowiedniej ochrony, każdy z nich prędzej czy później ulegnie zniszczeniu. Aby zabezpieczyć groty, stosuje się specjalne nakładki na końcówki. Każdy model kijków powinien też posiadać zestaw talerzyków zimowych i letnich. Zimowe ochronią nas przed zapadaniem się w śnieg, a letnie zabezpieczą przed błotem. Jeżeli talerzyków nie ma w komplecie, warto dokupić je osobno.

Udostępnij ten post na: