Budowa kasku narciarskiego

Budowa kasku narciarskiego

2014-08-06 0 przez Kasia Stania

Jazda w kasku narciarskim niewątpliwie chroni nas przed poważnymi uszkodzeniami głowy w czasie nieszczęśliwego wypadku na stoku. Nie ulega więc wątpliwości, że jazda w kasku jest jak najbardziej wskazana. Szczególnie wtedy gdy na stok wybiera się początkujący narciarz lub dziecko.

O ile dorośli zakładają kask jedynie z dobrej woli, tak dziecko ma obowiązek jeździć w nim do szesnastego roku życia. Skoro zatem kask jest naszym przyjacielem na stoku, wypadałoby poznać go nieco bliżej.

Zewnętrzną część kasku narciarskiego tworzy specyficzna skorupa. Najczęściej wykonuje się ją z włókna węglowego. Jest to bardzo twardy materiał, odporny na uszkodzenia i przebicia. Ma też odpowiednią grubość. Jeżeli zatem uderzymy głową w twarde podłoże lub konar drzewa, kask powinien pozostać nienaruszony. Możemy go co najwyżej lekko porysować, ale jest to zupełnie mała szkoda w porównaniu do urazów głowy powstałych wskutek jazdy bez niego. Wiedząc już z czego składa się kask narciarski z zewnętrznej strony, nadeszła pora by zajrzeć do jego wnętrza.

Środek kasku najczęściej pokryty jest delikatną gąbką. Dzięki temu nie powoduje on nieprzyjemnych otarć a my czujemy się w nim komfortowo. Gąbka ta wykonana jest z antybakteryjnych materiałów. Dzięki temu powstały wskutek wysiłku pot nie gromadzi się w kasku. Zastosowanie tego typu materiałów w połączeniu z otworami odprowadzającymi powietrze zapewnia znakomitą oddychalność i wentylację. W zależności od wybranego przez nas modelu kasku, jego skorupa może zakrywać uszy bądź też nie. W przypadku gdy uszy schowane są pod kaskiem, mamy ograniczoną możliwość usłyszenia dźwięków dochodzących z zewnątrz. Z drugiej strony jednak nasze uszy nie są narażone na szkodliwe mrozy. Kaski, które nie zakrywają uszu, wyposażone są w specjalne nakładki z tkaniny. Chronią one uszy przed zimnem, dając jednocześnie możliwość wyłapywania dźwięków.

W skład kasku narciarskiego wchodzi również system mocujący. Najczęściej jest to pasek z klamrą zapinaną pod brodą. Dobrze jest, jeśli pasek ten wykonany jest z miękkiej pianki. Dzięki temu nie ociera nieprzyjemnie naszego podbródka. Pasek ten powinien posiadać także możliwość regulacji. Dopasowuje się wtedy odpowiednio do kształtu naszej twarzy. Współczesne modele kasków posiadają niekiedy szereg dodatkowych gadżetów, mniej lub bardziej potrzebnych. Wraz z dodatkowymi funkcjami w kaskach, rośnie jednak ich cena.

W związku z obowiązkiem zakładania na nartach kasku dzieciom polecamy zakupy w zaufanych i bezpiecznych sklepach sportowych takich jak sklep Asport-Junior. Ofertę kasków narciarskich dla najmłodszych znajdziecie pod tym adresem:
http://www.asport-junior.pl/k/10/kaski-narciarskie–snowboardowe-dla-dzieci/

Udostępnij ten post na: