Gdzie na weekend? odc.1

Gdzie na weekend? odc.1

2014-07-21 0 przez Kasia Stania

Po całym tygodniu pracy zasługujemy na chwilę wytchnienia. Sposobów na spędzenie weekendu jest naprawdę wiele. Niektórzy preferują wypoczynek bierny i przez całe dwa dni leniuchują przed telewizorem. Tym, którzy jednak mają ochotę zrobić coś konkretnego, polecamy wyprawę w Polskę. Jest kilka wartościowych miejsc, gdzie solidnie odpoczniemy, nie nadwyrężając jednocześnie naszych finansów.

Miłośnikom sportów wodnych polecamy wizytę w Piechcinie. Jest to niewielka miejscowość położona w województwie kujawsko-pomorskim. Oprócz upragnionego spokoju, znajdziemy tu jedyny w swoim rodzaju podwodny kamieniołom. Jest on dosyć wysoki i posiada strome zbocza. Kilka dni po opadach deszczu woda jest tu bardzo przejrzysta. Z tego względu kamieniołom ten jest chętnie odwiedzany przez wielbicieli nurkowania. Na jego dnie znajdziemy wiele atrakcji. Oprócz wraków żaglówek, znajdują się tu dwa Fiaty 126p w zupełnie nienaruszonym stanie.

Zainteresowanym historią z pewnością spodoba się Park Etnograficzny w Sanoku. Jest to jedno z największych i najpiękniejszych muzeów na świeżym powietrzu. Na terenie parku znajduje się niemal sto obiektów budowlanych. Należą do nich m.in. budynki mieszkalne i gospodarcze, kościoły, cerkwie oraz budynki gospodarcze. Odwzorowują one typowe układy wiosek z okresu od XVII do XVIII wieku. Oprócz budownictwa, na terenie Parku funkcjonuje stała wystawa malarstwa ludowego. Zawiera ona dzieła sztuki pochodzące nawet z XV wieku.

W okresie letnim warto zaplanować sobie pobyt nad Jeziorem Żywieckim. Jest to sztuczny zbiornik leżący u podnóża góry Żar. Sąsiedztwo gór sprawia, że okolice jeziora stanowią znakomitą bazę wypadową w Beskid Śląski i Żywiecki. Dzień można tu również spędzić korzystając z usług wodnych przystani. Oferują one wypożyczenie żaglówek, kajaków i rowerków wodnych. Na terenie jeziora funkcjonuje również kąpielisko.

Pozostając w temacie gór, przenosimy się do Doliny Będkowskiej na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Teren ten bogaty jest w znakomite krajobrazy. Ponadto, stanowi doskonałe miejsce dla osób uprawiających wspinaczkę. Znajdziemy tu liczne trasy wspinaczkowe o różnym poziomie trudności.

Dobrym miejscem na weekend jest również wyjazd nad morze. Nie musimy koniecznie spędzać tych dwóch dni leżąc na plaży. Przy okazji warto też coś zobaczyć. Najlepiej udać się w miejsca mało uczęszczane turystycznie. Jednym z nich jest np. malutka miejscowość Gąski. Na jej obszarze znajduje się latarnia morska wraz z całym zapleczem budynków. Dodatkowo, można tu odwiedzić bardzo urokliwy neoklasycystyczny pałac wraz z parkiem. Nad brzegiem morza wyznaczono także letnie kąpielisko obejmujące obszar 100 metrów. Więcej informacji pod tym adresem.

Oczywiście to nie jedyne miejsca w Polsce warte zobaczenia. Do dyspozycji mamy wiele weekendów, warto więc odpowiednio je zagospodarować.

Udostępnij ten post na: