Wszechobecna wilgoć – czy odwodnienia liniowe zaradzą wodzie gromadzącej się na posesji?

Wszechobecna wilgoć – czy odwodnienia liniowe zaradzą wodzie gromadzącej się na posesji?

2021-05-05 Wyłączono przez admin

Intensywne opady deszczu to prawdziwe utrapienie w niektórych rejonach Polski. Nie można zaprzeczyć, że nie potrzeba powodzi, aby wilgotne warunki atmosferyczne stały się wysoce problematyczne, zarówno dla placówek firmowych, obiektów publicznych, jak i zwykłych ludzi, którzy zmagają się z kałużami na własnym podwórku. Odrobina wody zastałej na powierzchni to jednak najmniejsze zmartwienie – może się one przyczynić co najwyżej do ochlapania błotników czy przemoczenia butów.

Prawdziwym problemem wynikającym z nadmiaru opadów deszczu jest przesiąkająca wodą ziemia. Chociaż grunt jest w stanie zabsorbować całkiem imponującą ilość płynu, to po kilku dniach opadów jest on całkowicie tą wodą przesycony. Zjawisko to nasila się szczególnie w terenach zbudowanych, gdzie na próżno szukać dużych połaci zieleni, w tym drzew, których korzenie są jednym z najwydajniejszych, naturalnych sposobów na odprowadzanie wilgoci.

Jak wyeliminować problem gromadzącej się wody?

Całe szczęście, istnieją pewne proste, choć wysoce efektywne rozwiązania, dzięki którym nawet w centrum miasta można efektywnie wyeliminować ten problem. Mianowicie, chodzi tu o odwodnienia betonowe, które w aglomeracjach stosuje się na szeroką skalę. Systemy odwodnień to betonowe rynny (choć na rynek wprowadza się wiele alternatyw pod względem materiału, wliczając w to wyspecjalizowane tworzywa sztuczne), które odprowadzają wodę z danego obszaru do kanalizacji, aby odpłynęła do stosownych zbiorników. Rzecz jasna, instalacja taka rozmieszczona jest w sposób przemyślany, zbierając płyny z miejsc, w których gromadziłyby się w naturalny sposób.

Gdzie można stosować odwodnienia betonowe?

Systemy odwodnień szczególną popularnością cieszą się w dużych aglomeracjach miejskich, gdzie nie ma miejsca na żadne alternatywy. Warto jednak wspomnieć o tym, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić odwodnienia betonowe na własne podwórko! Jest to bardzo dobry sposób na to, by zadbać o swój trawnik lub wyeliminować uciążliwe kałuże, które formują się na podjeździe. Co więcej, jeśli woda wokół domu przesyca się wodą regularnie, może to mieć potencjalnie negatywny wpływ na jego fundamenty, a także drewniane konstrukcje znajdujące się w ogrodzie (składziki, altany i tym podobne). W takiej sytuacji odwodnienia betonowe wydają się wręcz koniecznością – warto zatem sprawdzić aktualne oferty i zatrudnić specjalistę, który zająłby się wprowadzeniem takiego systemu w otoczenie domu. Co ciekawe, ceny takich instalacji są zaskakująco niskie!

Udostępnij ten post na: