Jak radzić sobie z upałem?

Jak radzić sobie z upałem?

2014-06-06 0 przez Kasia Stania

Jak mogliśmy się pewnie przekonać już nie jeden raz, sezon letni wiąże się z coraz większymi upałami. Niektórzy z nas radzą sobie z nimi bardzo dobrze. Inni natomiast nie potrafią w ogóle funkcjonować w takich warunkach. Istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, które pozwolą nam przetrwać ten męczący dla nas czas. 

Upał sprawia, że tracimy energię do życia i spada efektywność naszej pracy. Z tego względu mieszkańcy Hiszpanii i innych krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego między godziną 11 a 14 udają się na siestę. Jeżeli w tych godzinach przebywamy w domu, nie będzie to pewnie dla nas kłopotliwe. Problem pojawia się jednak, gdy czas ten spędzamy w pracy. Ucięcie sobie chociaż krótkiej drzemki w takiej sytuacji jest bowiem niemożliwe.

Skoro nie możemy przespać czasu, w którym upał jest najsilniejszy, warto zastosować inne metody na zniwelowanie jego działania na nasz organizm. Po pierwsze, musimy dbać o odpowiednie nawadnianie organizmu. Powinniśmy więc pić dużo wody. Znakomite efekty daje również spożywanie gorącej herbaty z solą. Sól zatrzymuje wodę, dlatego nasz organizm jest dostatecznie nawodniony przez cały czas. Ponadto, uzupełnia ona elektrolity, które tracimy razem z potem. Doskonałe właściwości nawadniające posiadają też niektóre warzywa i owoce. Najlepsze pod tym względem są ogórki i arbuzy. Zawarta w nich woda magazynuje się w organizmie nawet przez wiele godzin.

W czasie upałów zadbajmy o odpowiednią wentylację naszego mieszkania. Zasłońmy wszystkie okna znajdujące się od strony najbardziej nasłonecznionej. W ten sposób unikniemy nagrzewania się pomieszczenia. Otwierajmy też okna i drzwi, by zapewnić jak największy przepływ powietrza w naszym mieszkaniu. Jeżeli z powodu upałów mamy problemy ze snem, warto w pokoju ustawić kilka misek z wodą. Im więcej ich będzie, tym bardziej obniżą one temperaturę powietrza w naszej sypialni.

Na koniec zwróćmy również uwagę na jakość naszych posiłków. W upalne dni zdecydowanie lepiej sprawdzą się potrawy lekkostrawne. Jedzmy jak najwięcej owoców, sałatek warzywnych oraz jogurtów. Z pewnością przyczyni się to do poprawy naszego samopoczucia. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli nam zachować dobre samopoczucie i przetrwać każdy upalny dzień.

Udostępnij ten post na: