
Probówki na krew – niezbędni pomocnicy
2022-01-27Laboratoria to miejsca, w których rozwiązywane są różne zagadki. Mogą to być dane zagadnienia teoretyczne, dotyczące ogólnych praw obowiązujących w świecie chemii. Mogą to być też reakcje, którym trzeba się przyjrzeć, opracowując recepturę zupełnie nowych produktów, zamówionych przez konkretne koncerny, na przykład kosmetyczne. Ale są i takie laboratoria, w których odkrywane są sekrety czyjegoś zdrowia – zapisane na przykład w składzie próbki krwi albo innych płynów ustrojowych pobranych od pewnego pacjenta. W prowadzeniu wszystkich takich śledztw pomagają specjalne naczynia laboratoryjne.
Probówki na krew – podobne, a jednak inne
Pobieranie krwi – to hasło potrafi wytrącić z równowagi niejednego pacjenta, ale taki zabieg jest niezbędny, żeby pracownicy medyczni mogli ustalić, jaki jest stan zdrowia danej osoby. Taki materiał dowodowy jest pobierany z pomocą strzykawki, ale z niej musi trafić do odpowiednio wykonanej, zamykanej probówki. Taka fiolka musi być gotowa na podjęcie podróży do laboratorium, gdzie zawartość probówki zostanie dokładnie przebadana. A jeszcze wcześniej osoba z personelu medycznego musi wiedzieć, do jakiego rodzaju probówki powinna trafić krew, biorąc pod uwagę jakim badaniom zostanie poddana. A jak się okazuje, wybór jest dość duży i bardzo kolorowy.
Probówki na krew używane przez obecną służbę zdrowia to naczynia, które nie tylko przechowują próbki biologiczne, ale też przygotowują je do tego, co będzie się działo w przestrzeni laboratorium. Kluczem do rozpoznania konkretnych modeli są kolory wspomnianych korków.
Jeżeli surowica ma przejść badania biochemiczne albo serologiczne, krew powinna trafić do probówki z czerwonym korkiem. Tam, gdzie korek będzie zielony, efektem również będzie przygotowanie krwi do badań biochemicznych, a pomoże w tym heparyna zamknięta wewnątrz pojemnika. Jeśli celem są badania hematologiczne, korek powinien mieć kolor lawendowy, a jeśli chodzi o ustalenie krzepliwości krwi, korek musi być jasnoniebieski – bo to znaczy, że wewnątrz znajduje się cytrynian sodu. A jeżeli we krwi trzeba wyznaczyć poziom glukozy, wewnątrz probówki powinien znajdować się fluorek sodu, a ona sama powinna mieć korek w szarym kolorze. Ten podział jest obowiązujący w całej Europie – dlatego można mieć pewność, że zdobędzie się odpowiednie narzędzia, nawet jeśli zdecyduje się na skorzystanie z oferty zagranicznego, ale europejskiego producenta.
Dodajmy, że każda probówka, do której trafia próbka płynów ustrojowych, jest oczywiście produktem jednorazowego użytku. Gdy każde takie badanie dobiegnie końca, naczynia są utylizowane. Pomoc w zbadaniu jednego pacjenta to wszystko, co czeka każde takie naczynko. Właśnie dlatego to bardzo ważne, by produkcja tego typu akcesoriów postępowała – i by producenci naczyń laboratoryjnych stale dostarczali swoje wyroby na rynek konsumencki. Żeby je tam odnaleźć, wystarczy namierzyć strony internetowe firm, które zajmują się wytwarzaniem pomocy laboratoryjnych albo dystrybucją przedmiotów, tworzonych przez wiodące marki.