Poliuretan wałek, czyli nowoczesny sposób na sprawną pracę

Poliuretan wałek, czyli nowoczesny sposób na sprawną pracę

2021-08-20 Wyłączono przez admin

Wałki – to walcowate, wydłużone części, których główną mocną stroną jest ogromna powierzchnia toczna. Jest znacznie większa, niż w przypadku kół, ale wałki nie sprawdzają się wcale w transporcie, tylko w zadaniach, jakie pojawiają się między innymi w fabrykach. Sprawnie obracający się wałek potrafi usprawnić produkcję wielu rzeczy, które są tworzone na dużą skalę. Ale z czego on sam powinien być zrobiony, żeby oddawać właścicielowi fabryki jak najlepszą przysługę?

Poliuretan wałek – do czego się przyda?

Odkąd opatentowano metodę wytwarzania poliuretanu i odkąd okazał on ogromną praktyczność, minęło już ponad osiem dekad. W tym czasie znaleziono wiele rozmaitych zastosowań dla nowej substancji – i przekonano się, że w wielu różnych okolicznościach sztuczny kauczuk sprawdza się bardzo dobrze, spełniając pokładane w nim nadzieje. Lekki, elastyczny i odporny na czynniki zewnętrzne, przydał się już podczas wojny, później też jako tworzywo dla statków płynących przez fale albo tych lecących w kosmos. Ale okazał się także idealnym rozwiązaniem na wiele zupełnie przyziemnych problemów.

Poliuretan może być tworzywem dla samodzielnych sprzętów, ale może też wzbogacać inne, skonstruowane z innych materiałów – na przykład z metalu. Poliuretanowa powłoka to bardzo przydatny dodatek, który zwiększa funkcjonalność takich części, jak kółka, rolki czy uchwyty. Nawet niezbyt gruba warstwa sztucznego kauczuku sprawia, że oblane nim kółko porusza się ciszej, pewniej i bez wstrząsów. Podobnie dobre efekty daje analogiczne ulepszanie wałków, dzięki którym działa wiele maszyn.

Poliuretan wałek może przybierać różne formy, chociaż zawsze zachowuje swoje najważniejsze cechy, wpisane w jego specyfikę. Może to być na przykład sporych rozmiarów wał, działający jak olbrzymia prasa, może to też być wałek z zębatką albo specjalny wałek do szlifierki, wzbogacony o skośne wcięcia w bieżni. Specjalnie wykończone wałki przydadzą się do nakładania kleju albo uzupełnią mechanizm snopowiązałki. W razie potrzeby, można też znaleźć modele wykończone kołnierzem – co może okazać się przydatne podczas montażu wałka do konkretnej konstrukcji. Dodatek poliuretanu sprawi, że stalowy element stanie się pełniejszy, lepiej przygotowany do pracy, którą ma wykonywać. Taka powłoka stłumi wszystkie drgania i sprawi, że wałek będzie stabilnie poruszał się w przypisanych mu trybach. Żeby znaleźć odpowiedni egzemplarz tak ulepszonego wałka warto przeglądać asortymenty producentów takich części, przedstawione na przykład na stronach internetowych.

Udostępnij ten post na: