Jakie pamiątki można przywieźć z zagranicznych wakacji?

Jakie pamiątki można przywieźć z zagranicznych wakacji?

2014-06-17 0 przez Kasia Stania

Wracając z wakacji bardzo często przywozimy ze sobą wiele różnego rodzaju pamiątek. Czasami są to naprawdę wartościowe rzeczy. Innym razem natomiast stanowią one jedynie kolejny zbędny gadżet, który będzie zalegał w naszym domu. Pamiątki należy kupować z rozwagą. Wybierajmy tylko takie rzeczy, które mogą nam się do czegoś przydać.

Najwięcej pamiątek przywozimy z dalekich orientalnych krajów. Będąc w takich miejscach najlepiej kupować rzeczy oferowane przez lokalne sklepiki prowadzone przez właścicieli. Wtedy będziemy mieć pewność, że wybrane przez nas pamiątki faktycznie zostały stworzone przez miejscową społeczność. Dzięki temu nie tylko wspieramy finansowo ich pracę, ale jednocześnie nabywamy też jedyne w swoim rodzaju przedmioty.

A jakie pamiątki kupować? Paniom z pewnością przypadną do gustu regionalne stroje. Znakomitą pamiątką będzie więc sukienka lub bluzka, którą będzie można nosić na co dzień. Dzieci natomiast na pewno będą zachwycone ręcznie wykonaną zabawką. Takich rzeczy bowiem nie dostaniemy w żadnym polskim sklepie.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup lokalnych przypraw lub herbat. Choć pamiątki te nie są rzeczami na stałe, w chłodne jesienne wieczory będą nam doskonale przypominać czas spędzony na urlopie. Orientalne przyprawy natomiast nadadzą naszym potrawom zupełnie nowy smak. Znakomitą pamiątką będą tez słodycze lub owoce. Takie zakupy z pewnością się nam opłacą. Popularną pamiątką z wakacji nad morzem są także muszle. Można je kupić na lokalnym targowisku lub zebrać samemu na plaży. Pamiętajmy jednak, aby przed zabraniem muszli do domu sprawdzić, czy jest ona całkowicie pusta.

Decydując się na przewóz określonej pamiątki, upewnijmy się również czy nie będziemy mieć przez nią kłopotów na lotnisku. Nie wszystkie rzeczy można bowiem wywieźć poza granicę danego kraju. Lista takich produktów znajduje się w rozporządzeniu Konwencji Waszyngtońskiej. Nie powinniśmy więc przewozić przez granicę wyrobów ze skóry, kości słoniowej czy niektórych roślin owadożernych. Ponadto, każdy kraj ma również swoje własne niepisane zasady. Dla przykładu, w Tajlandii możemy mieć problemy z powodu pamiątek z wizerunkiem Buddy. Takie rzeczy zostaną nam na pewno skonfiskowane na lotnisku. W niektórych przypadkach będziemy także pociągnięci do odpowiedzialności finansowej. Warto zatem wcześniej zapoznać się z regułami panującymi w kraju, do którego się wybieramy.

Udostępnij ten post na: