Co to jest opłata klimatyczna?

Co to jest opłata klimatyczna?

2014-04-30 0 przez Kasia Stania

Podróżując po Polsce bardzo często jesteśmy zmuszani uiszczać dodatkowe opłaty. Jedną z nich jest właśnie opłata klimatyczna. Zazwyczaj nie mamy pojęcia czym ona w ogóle jest. Płacimy, choć tak naprawdę nie wiemy za co. Przed kolejnym wyjazdem warto zatem dowiedzieć się, kiedy opłata klimatyczna jest obowiązkowa oraz poznać sytuacje, w których z takiego wydatku jesteśmy zwolnieni.

Najprościej mówiąc, opłata klimatyczna to podatek, który muszą zapłacić turyści w wybranych miejscowościach. Do zapłaty tej zobowiązany jest każdy, kto przebywa na danym terenie dłużej niż dobę. Najczęściej opłata ta przejawia się w dwóch wersjach: opłaty uzdrowiskowej lub opłaty miejscowej. Opłata uzdrowiskowa może być pobierania przez gminy, które zostały oficjalnie uznane jako miejscowości uzdrowiskowe. Opłata miejscowa natomiast dotyczy miejsc posiadających korzystne warunki środowiskowe lub krajobrazowe, wpływające na zwiększenie ruchu turystycznego na danym obszarze.

Wysokość opłaty klimatycznej uzależniona jest od zarządców danej gminy. Nie może ona jednak być wyższa niż stawki narzucone przez ustawę. W myśl przepisów wprowadzonych przez Ministra Finansów, w 2014 roku opłata miejscowa powinna wynosić maksymalnie 2.19 zł, a uzdrowiskowa 4.30 zł. Aby dokonać opłaty klimatycznej nie musimy jednak udawać się do Urzędu Gminy. Możemy ją uregulować z właścicielem pensjonatu lub schroniska, w którym nocujemy. Najczęściej wliczona jest ona w koszt naszego noclegu.

Istnieją jednak sytuacje, gdy z opłaty takiej jesteśmy całkowicie zwolnieni. Dzieje się tak np. wtedy, gdy przebywamy w szpitalu. Opłaty klimatycznej nie pobiera się również od zorganizowanych wycieczek szkolnych oraz osób niewidomych i ich przewodników. Z podatku tego zwolnieni są także właściciele domków letniskowych. Kwestią problematyczną jest natomiast pobieranie opłaty klimatycznej od osób przebywających w sanatoriach. Obecnie zobowiązani są oni do uiszczenia takiej opłaty. Trwa jednak debata nad tym, czy sanatoria nie powinny być zakwalifikowane do tej samej grupy co szpitale i całkowicie zwolnione z tego podatku.

Pobieranie opłaty klimatycznej według wielu osób jest praktyką pozbawioną sensu. Niemniej jednak wciąż jesteśmy zmuszeni do jej opłacania.

Udostępnij ten post na: