
Naczynia laboratoryjne – gdzie i jak ich szukać?
2021-06-22Czasem, szukając ważnych i potrzebnych elementów wyposażenia laboratorium, można przypomnieć sobie kompletowanie domowej zastawy stołowej – bo trzeba rozglądać się wśród szklanych, a nawet porcelanowych naczyń. Rzecz jasna, będą to naczynia o zupełnie innych, można powiedzieć że wręcz unikalnych, specyficznych kształtach – bo mają pomagać przy specjalistycznej pracy badawczej.
Jakie są naczynia laboratoryjne?
Z całą pewnością są niezastąpione. To, jak wyglądają i do czego się przydają, bardzo dokładnie obmyślono podczas projektowania ich kształtów. Te naczynia przygotowano do tego, żeby jak najlepiej wywiązywały się z zadań, jakie czekają właśnie pomoce znajdujące się w laboratorium. Muszą umożliwiać posługiwanie się chemicznymi odczynnikami i ułatwiać przeprowadzanie konkretnych czynności z udziałem takich substancji. To w nich można przechowywać odczynniki, a w razie potrzeby włączać do doświadczeń i badań, często odmierzając dość precyzyjne ilości.
Szklane naczynia laboratoryjne to przedmioty bardzo charakterystyczne – podobne im przedmioty zalegały już w warsztatach alchemicznych dekady i setki lat temu. To między innymi kolby z wąskimi szyjkami – tyle że w obecnych czasach producenci są w stanie zaproponować nam naczynia z bardzo zróżnicowanych tworzyw. Szkło może być różnej jakości, grubości i koloru, może różnić się także rodzajem szlifu. Same kolby mogą być płaskodenne, kuliste, próżniowe i stożkowe albo cylindryczno-stożkowe. Ale poza tym, ze specjalnie obmyślonego rodzaju szkła powstają też różnych rozmiarów butle, krystalizatory, parownice, lejki, cylindry i biurety – a także wiele innych, również drobniejszych przyrządów. Oczywiście poszczególne modele różnią się między sobą różnymi detalami (na przykład rozmiarami) – tak, żeby każde laboratorium miało szansę sprawić sobie optymalne zaopatrzenie.
Szkłu laboratoryjnemu bardzo dzielnie wtóruje sporządzana na takie same potrzeby porcelana. Z niej produkowane są na przykład tygle, moździerze i tłuczki do moździerzy, łyżko-szpatułki, łódeczki do spalań czy wanienki do wyżarzania.
Przegląd szklanych i porcelanowych naczyń, które przydadzą się w każdym laboratorium, czeka między innymi na stronie equimed.com.pl – i czeka na tego, kto ma przed sobą ważne zakupy. Laboranci-internauci znajdą tu przejrzysty, uporządkowany katalog różnego rodzaju pomocy. Naczynia są wyraźnie podzielone na szklane i porcelanowe, a poszczególne modele są szczegółowo opisane – tak, by można się dowiedzieć, czego konkretnie się spodziewać po danym sprzęcie i czym różni się od jemu podobnych.