Jakie krzesiwo wybrać?

Jakie krzesiwo wybrać?

2014-05-28 0 przez Kasia Stania

Krzesiwo przydaje się nam głównie w warunkach ekstremalnych, kiedy np. musimy spędzić noc w ciemnym lesie. Jego głównym zadaniem jest stworzenie iskry, która pozwoli nam rozpalić ogień. Zaopatrzyć się możemy w różne rodzaje krzesiwa. Każde z nich posiada swoje wyjątkowe właściwości.

Najpopularniejsze na rynku są obecnie dwa rodzaje krzesiwa. Pierwsze z nich to tzw. krzesiwo amerykańskie. Określa się je również mianem krzesiwa magnezowego. Jak wygląda ten typ krzesiwa? Z reguły jest to metalowy blok do którego przymocowany jest element wskrzeszający ogień. Aby wzniecić płomień należy zeskrobać niewielką ilość metalu z bloku i dodać go do rozpałki. Następnie za pomocą krzesiwa wytwarzamy iskrę, która w połączeniu z metalem pozwoli nam szybko rozpalić ogień.

Drugi rodzaj krzesiwa to tzw. fire flash, zwane również krzesiwem szwedzkim. Najprościej mówiąc jest to pręt posiadający uchwyt z tworzywa. Na jego końcu natomiast znajduje się fragment odpowiednio skonstruowanej blaszki. Użycie tego krzesiwa jest bardzo proste. Należy jedynie bardzo mocno przycisnąć blaszkę do pręcika i wykonywać posuwiste ruchy w kierunku rozpałki. Innym sposobem jest zdrapanie fragmentów metalu z krzesiwa i dodanie ich do elementów wchodzących w skład podpałki. Zarówno tutaj, jak i w przypadku krzesiwa magnezowego takie działanie spowoduje jednak, że nasze krzesiwo bardzo szybko przestanie być użyteczne i trzeba będzie wymienić je na nowy model. Pod tym adresem znajdziecie film pt. Jak rozpalić ognisko krzesiwem, który zobrazuje Wam opisywaną metodę.

Osobom, które nie mają doświadczenia w kontaktach z krzesiwem, poleca się zakup modelu amerykańskiego. Zgromadzono bowiem na nich sporą ilość metalu, która po zeskrobaniu znacznie ułatwi nam wzniecenie ognia. Jest to więc doskonały materiał do ćwiczeń. Kiedy już nabierzmy wprawy, a rozpalanie ognia pójdzie nam sprawnie i szybko, krzesiwo to będzie można śmiało zastąpić jego szwedzkim odpowiednikiem.

Udostępnij ten post na: