Doniczki plastikowe – dlaczego są tak popularne?

Doniczki plastikowe – dlaczego są tak popularne?

2022-06-11 Wyłączono przez admin

Czy ogrodnictwo to kosztowne hobby? Każdy, kto kocha otaczać się roślinami i lubi pielęgnować je na kolejnych etapach rozwoju, powie zapewne że jest to na tyle cenne doświadczenie, że wynagradza wszelkie poniesione koszty. A spoglądając obiektywnie na zajęcia, które zajmują ogrodników, trzeba uczciwie przyznać, że ceny poszczególnych narzędzi, preparatów czy sadzonek są bardzo różne – i każdy, kto zamierza poświęcać swój czas wolny na dbanie o zielone i kwitnące okazy, może to robić na miarę swoich możliwości, także tych finansowych.

Doniczki plastikowe – praktyczne i tanie

Biorąc pod lupę koszty, jakie ponosi opiekun roślin, trzeba na pewno wziąć pod uwagę jedną z większych grup akcesoriów ogrodniczych – doniczki. Na przestrzeni wieków donice były wytwarzane z różnego rodzaju materiałów. Zanim na dobre rozwinął się przemysł, wykorzystywano przede wszystkim naturalne materiały albo stosowano metody, które sprawdzały się już od wieków w budownictwie. Masywne donice dla roślin tworzono na przykład z wytrzymałego betonu, spajając je równocześnie z posesją, do której należały. W piecach ceramicznych także powstawały pojemniki, które z powodzeniem nadawały się do tego, by pełnić rolę bezpiecznej przystani dla roślinki wydobytej z jej naturalnego środowiska. Wiele się jednak zmieniło wraz z rozwojem chemii organicznej – i opatentowaniem metod wytwarzania substancji syntetycznych. Plastik okazał się przełomem dla produkcji wielu akcesoriów, a przy okazji uratował także oszczędności wszelkiej maści pasjonatów.

Tworzywa sztuczne nie potrzebowały wiele czasu, by podbić świat – okazały zbyt wiele zalet, by można było zignorować ich obecność i nie wykorzystać ich przełomowych możliwości. Te zalety zauważyli najpierw producenci, którzy zorientowali się że mogą niskim kosztem stworzyć ogromną ilość pożądanych akcesoriów – i że ogromna plastyczność nowych tworzyw pozwala osiągnąć bardzo ciekawe rezultaty. Plastik można właściwie dowolnie formować – i w ten sposób spełniać marzenia konsumentów, a wszystko odbywa się za niewygórowaną cenę. W konsekwencji również klient otrzymuje produkt tani, łatwo dostępny i dobrze spełniający swoją rolę.

Doniczki plastikowe to pojemniki, które z powodzeniem stają się nowym domem dla brył korzeniowych. Są delikatnie elastyczne gdy to konieczne, ale przez większość czasu idealnie trzymają formę. Łatwo je przenosić, bo są niebywale lekkie – nie dodają także ciężaru samej roślinie, z którą mają tworzyć udany duet. Natomiast wspomniana plastyczność syntetyków sprawia, że producenci mogą uformować doniczki według wielu różnych pomysłów i schematów. Jak udowadniają asortymenty wiodących producentów, ci skwapliwie korzystają z zalet plastiku i proponują swoim klientom doniczki wielu różnych rozmiarów i kształtów. Do wyboru są więc zarówno klasyczne pojemniki z okrągłym albo kwadratowym dnem oraz z lekko rozchylającymi się ku górze ściankami, jak też modele przygotowane specjalnie z myślą o nietypowych roślinach, na przykład wydłużone pojemniki na pnące się róże czy odpowiednio uformowane donice dla okazów wiszących.

Udostępnij ten post na: