Czyje marzenia spełnia producent doniczek?

Czyje marzenia spełnia producent doniczek?

2021-09-15 Wyłączono przez admin

Doniczki – to coś, bez czego nie mogą żyć niektóre rośliny, i to dosłownie. Chodzi o te okazy, które człowiek zamierza wydobyć z ich naturalnego środowiska albo te które mają rozwinąć się z pobranej, maleńkiej zaszczepki. Pilnie potrzebują sporej grudki ziemi, w której mogłyby zapuścić korzonki i przez następne miesiące (a nawet lata) dalej się rozwijać. A tę ziemię trzeba umieścić w odpowiednio skonstruowanym pojemniku. Każdy miłośnik roślin musi od czasu do czasu wybrać się na poszukiwanie doniczek, które odpowiedzą na potrzeby jego nowych zielonych podopiecznych.

Na kłopoty – producent doniczek

Na poszukiwanie doniczek wybiera się właściciel roślinnej kolekcji – ale tak naprawdę szuka przecież tego, co spełni oczekiwania samych okazów. Powstaje więc pytanie, o czyje preferencje bardziej dba producent, który wytwarza osłonki dla roślin. Jest ono nieco podchwytliwe, bo chociaż to potrzeby rośliny są z całą pewnością najważniejsze, człowiek opiekujący się okazem, także oczekuje pewnego komfortu użytkowania czy tego, by znaleziona doniczka spełniała także pewne estetyczne wymagania.

Biorąc pod uwagę potrzeby przyszłego roślinnego lokatora, producent doniczek tworzy takie osłonki, w których zmieści się odpowiednio duża ilość gleby – uformowana tak, by korzenie miały szansę rozrastać się i rozkrzewiać. Z tego powodu średnice doniczek są dość duże, biorąc pod uwagę nawet samą roślinkę – i mają często właśnie okrągłą podstawę. Tak się składa, że również z punktu widzenia właścicieli taki kształt jest miły dla oka, przez co stał się także najpopularniejszy. Jednak przeglądając asortymenty sklepów ogrodniczych można łatwo trafić także na doniczki o podstawie kwadratu. Zdarzają się też prostokątne, zwłaszcza gdy mają w nich zapuścić korzenie małe rabatki, takie ozdabiające balkony i tarasy. Poza tym, z dedykacją dla roślinnego dobra, dna doniczek nigdy nie są szczelne – znajdują się w nich specjalne otwory, które pozwolą na odprowadzenie nadmiaru wody: tak, żeby korzonki nie były narażone na gnicie w zbyt wilgotnym podłożu.

Natomiast wychodząc naprzeciw możliwościom klientów, także tym finansowym, producenci doniczek najczęściej tworzą swoje towary z plastiku. Fabryki opuszczają ogromne, hurtowe zastępy doniczek ze sztucznego materiału. Klienci lubią doniczki plastikowe za ich łatwą dostępność, niską cenę i plastyczność, która sprawia że przesadzanie nie jest kłopotliwe. Muszą jednak pamiętać, że taka doniczka nie nadaje się do wykorzystywania w szklarniach, bo nie przepuszcza powietrza.

Udostępnij ten post na: