Gdzie surfować nad Bałtykiem w wakacje?

Gdzie surfować nad Bałtykiem w wakacje?

2016-06-13 0 przez admin

Pomorze to jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. Niestety, bardzo często nie doceniamy tego, jak wielkim dobrem jest dostęp do morza. Na wakacje wybieramy nierzadko egzotyczne kraje, bojąc się, że nad Bałtykiem nie dopisze pogoda lub woda będzie zbyt chłodna. Tymczasem, uroku Bałtyku doceniają zagraniczni urlopowicze. Nasze wybrzeże, w ciągu kilku ostatnich lat, niezwykle się zmieniło. Powstało wiele luksusowych hoteli, które niczym nie odbiegają od tych, które znajdziemy w Hiszpanii, czy Grecji, ba! niekiedy są one jeszcze lepiej przygotowane. Jedną z atrakcji, która coraz licznej przyciąga turystów nad nasze morze, jest surfing.

Surfing – szaleństwo na desce

Surfing to po prostu jazda na desce, która unoszona jest przez fale morskie. Sport ten znany był już w XVIII wieku, a przynajmniej z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki na jego temat. Surfing, jako dyscyplina oraz sposób na spędzanie aktywnie wolnego czasu, przeżywał w różnych okresach, lepsze i gorsze momenty. Prawdziwy rozwój surfingu przypada na lata 60. XX wieku i od tego czasu, sukcesywnie rozprzestrzenia się i zdobywa nowych zwolenników.

Surfing zawitał nad Bałtyk

Aby surfować nad Bałtykiem, należy albo znaleźć dobre miejsce, albo zdecydować się na tę aktywność w zimie, kiedy występują częste sztormy. Oczywiście śmiałków, którzy chętnie surfują w zimie nie ma wielu, zatem skupimy się przede wszystkich na miejscach, w których panują korzystne warunki do uprawiania tego sportu.

Jednym z najpopularniejszych miejsc, do którego każdego roku przybywa wielu turystów, w tym duża cześć terujących surfing, jest Władysławowo, choć przyznać trzeba, że cała linia brzegowa Helu, nadaje się do uprawiania tego sportu. Oprócz Władysławowa, miłośnicy tego sportu chętnie zatrzymują się w Jastarni, a także w Chałupach. W sezonie, przy wielu plażach, możemy zetknąć się z wypożyczalniami oferującymi profesjonalny sprzęt w świetnych cenach. Nie brakuje również sklepów, w których możemy zakupić deskę czy kombinezon.

Czy warunki są naprawdę dobre?

Niektórzy obawiają się, że Bałtyk nie jest idealnym miejscem na surfing. Oczywiście, większość plaż nie nadaje się do uprawiania tego sportu, co wcale nie oznacza, że żadna z plaż nie oferuje nam dobrych warunków. Np. we wspomnianych miejscach, panują całkiem dobre warunki, nie tylko aby zacząć swoją przygodę z surfingiem, ale również udoskonalać swoje umiejętności. Na naszym wybrzeżu można spróbować również windsurfingu oraz kitesurfingu. Najbardziej korzystne warunki do uprawiania tych aktywności panują w okolicach Ustki. Silny wiatr, dobra fala, a także piaszczyste dno – to wszystko można znaleźć właśnie w tym rejonie. Jeżeli jeszcze nie próbowałeś przeżyć ekscytujących chwil na desce, powinieneś koniecznie nadrobić tę zaległość!

Jak widać, wcale nie trzeba wyjeżdżać np. nad Atlantyk, aby sprawdzić się na desce. Z powodzeniem można spróbować swoich sił na polskim wybrzeżu, przy okazji dbając o swoje zdrowie – wdychając potrzebny dla organizmu jod.

Udostępnij ten post na: