Florencja i Arno – między pięknem a zniszczeniem

Florencja i Arno – między pięknem a zniszczeniem

2016-02-27 0 przez admin

Rzeka Arno we Florencji jest jej głównym źródłem życia, ale też odpowiada za zniszczenie tego włoskiego miasta, które jest znane na całym świecie jako jedno z najpiękniejszych miast pełnych sztuki, kultury, życia. Podobnie jak wszystkie miasta, które powstały i rozwiniętych w czasach starożytnych, Florencja również została zbudowana w pobliżu głównych rzek – w tym przypadku jest to wspomniana wcześniej rzeka Arno. Od wielu wieków jest ona ważnym źródłem zaopatrzenia miasta w dobra różnego rodzaju.

Arno – życie

Kolejną ważną rolą rzeki Arno był fakt, że był to najważniejszy sposób transportu towarów, gdy ulice były nieużyteczne i niebezpieczne. Znaczenie jakie rzeka Arno miała w historii Florencji i w ramach rozwoju komercyjnego świata miasta było ogromne. Rzeka była normalnie stosowana do przepływu towarów i osób w obu kierunkach. Wykorzystywano tam metodę nawigacji przez zastosowanie lin, które zostały przygotowane ręcznie lub też nawigowano za pomocą pomocą zwierząt umieszczonych na ścieżkach ubocznych, obserwując je wraz z poruszaniem się po nurcie rzeki.

Arno – zniszczenie

Pomimo iż rzeka Arno była kluczowym czynnikiem dla rozwoju Florencji w niektórych przypadkach była także źródłem śmierci i zniszczenia miasta. Powodzie w Florence pojawiały się często w jej historii. Gwałtowne powodzie wielokrotnie niszczył mosty i dokonywały ogromnych szkód w centralnych rejonach miasta. W porządku chronologicznym ostatnia powódź rzeki Arno była w 1966 roku. Po wielu dniach deszczu, rzeka gwałtownie zaatakowała obie strony Florencji, a miasto zostało zajęte przez wodę, jak również dużą ilość błota, zabrudzenia objęły duże połacie miasta i spowodowały poważne uszkodzenia artystycznego dziedzictwa miasta.

Powódź w 1966 roku we Florencji był wydarzeniem, które obudziło wielkie zaniepokojenie tym niebezpieczeństwem, szczególnie w odniesieniu do ogromnego dziedzictwa artystycznego miasta.

Dziś miasto znów ma swój naturalny wygląd, szkoda tylko, że woda i błoto wyrządziły wiele szkód względem dzieł sztuki. Nie ma jednak tego złego co na dobre by nie wyszło – katastrofy te były okazją do stworzenia i opracowania nowych technik odzyskiwania i przywracania zabytków do ich względnie pierwotnego stanu.

Florencja jest pełna rzeczy do zobaczenia, dlatego nie wahaj się – jeśli będziesz tylko miał okazje – poznaj historię i zabytki tego pięknego włoskiego miasta.

Udostępnij ten post na: