Z górą w tytule – czyli muzyka zainspirowana szczytami cz.1

Z górą w tytule – czyli muzyka zainspirowana szczytami cz.1

2016-02-17 0 przez admin

Nie od dziś wiadomo, że muzyka to odbicie doznań, przeżyć, emocji w instrumentach i śpiewie. Natura od lat inspirowała artystów na całym świecie do tworzenia utworów, piosenek, motywów muzycznych – przy czym górskie klimaty znajdują się zdecydowanie w czołówce tematów. W związku z tym postanowiłam w kilku częściach przybliżyć motyw gór w tekstach światowych artystów.

Good Charlotte – Mountain

Ten amerykański zespół specjalizujący się w muzyce szeroko nazywanej jako pop punk bądź rock alternatywny to kapela od której zaczniemy, gdyż ich utwór o wdzięcznej nazwie 'Mountain’ mówi sam za siebie. Tutaj motyw gór jest w pewny sposób sam w sobie inspiracją – artysta śpiewając (tłum.)

„Nie stałem na górze kiedy to do mnie dotarło.

Całe życie zmarnowałem goniąc płytkie marzenia.”

Pokazuje, że nie osiągnął w życiu tego szczytu, który zamierzał. Nie dotarł na górę swoich możliwości i czuje zmarnowaną szansę, a może nawet niejedną. Można to interpretować w ten sposób, że „goniąc płytkie marzenia” gdzieś zatracił swój cel – ten życiowy, najważniejszy.

Sepultura – Mountain Song

O motyw gór pokusiła się również kapela siedząca w mocniejszych klimatach – death i trash metalowych – Sepultura. Ich utwór 'Mountain Song’ to swoistego rodzaju opowieść o wyborach, dylematach, a może i nawet wspomnieniach artysty. Tutaj motyw góry jest znaczący – w opozycji do poprzedniego tekstu w tymże podmiot nie ma problemu z wejściem na górę – wręcz przeciwnie, śpiewając tytułową górską piosenkę schodzi z niej i to w towarzystwie indywidualności, wśród których jak można interpretować – z jedną jest w pewnej zażyłości. Najczęściej powtarzający się w tekście zwrot 'cash in now’ – zostawiamy do osobistej interpretacji.

Everything Everything – Choice mountain

Pora na indie rockową grupę Everything Everything, czyli znów zmieniamy klimat muzyczny, pozostając jednak w klimacie górskim. Tutaj znów góra i znów wybór. Jednak nie znajdziemy w całym tekście dosłownie wymienionego motywu góry – cały utwór to raczej droga do niej, lecz póki co bezskuteczna gdyż artysta niejako utknął w swoim ocenie i nie może się z niego ruszyć. Słowa piosenki są pełne motywów wziętych z przyrody – przy czym sądząc po tytule właśnie góra, którą ma wybrać – góruje nad wszystkim.

Epica – Crystal Mountain

Czas na coś jeszcze bardziej wyszukanego – kryształową górę, bowiem o takowej śpiewa Epica. To klimat holenderskiego metalu symfonicznego. Omawiana góra jest prawdopodobnie tutaj kluczowym miejscem zła bądź dobra, którego chce dotknąć sam diabeł. Dowolna interpretacja. Jednak tutaj, w tym utworze pojawia się motyw góry nawiązujący do tych znanych od najdawniejszych czasów – góry boskiej, bo przecież to właśnie te wzniesienia są najbliżej nieba – gdzież więc mocniej można byłoby odczuwać boską obecność, jak nie tu?

Z taką refleksją was zostawiam – zaglądajcie na bloga – będą kolejne części muzycznych rozważań w górskim klimacie.

Udostępnij ten post na: