
Wychłodzenie w górach
2014-08-21O tym, że temperatura w górach znacznie różni się od tej panującej w dolinach, z pewnością niejeden raz przekonała się każda osoba uprawiająca turystykę górską. Przyjmuje się, że wraz ze wzrostem wysokości, temperatura spada średnio o jeden stopień Celsjusza. Odczucie zimna wzmaga dodatkowo wiejący wiatr.
Na wychłodzenie organizmu w górach wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest np. przemoczone ubranie. Kontakt z mokrą powierzchnią sprawia, że skóra bardzo szybko się wychładza. Nasz organizm broni się przed takim stanem rzeczy transportując ciepło z pozostałych suchych, części ciała właśnie w te obszary, które narażone są na jego najszybszą utratę. Utrata ciepła towarzyszy także wysiłkowi fizycznemu. Im dłuższa wspinaczka, tym szybciej wzrasta temperatura naszego ciała. Organizm pozbywa się ciepła za pomocą potu. Za utratę ciepła odpowiedzialne jest także ogrzewanie zimnego powietrza, którym jesteśmy zmuszeni oddychać w górach.
Wychłodzenie organizmu w górach może przebiegać w trzech etapach. Pierwsze z nich to wychłodzenie lekkie. Oprócz odczucia zimna, na tym etapie człowiek zazwyczaj traci kontrolę nad swoim zachowaniem, czuje się zdezorientowany i ma problem z odpowiedziami na najprostsze pytania. Wychłodzenie umiarkowane pociąga za sobą pojawienie się dreszczy oraz senność. Zmęczony człowiek zasypia, traci przytomność, a jego oddech i tętno stają się coraz wolniejsze. Wychłodzenie głębokie zazwyczaj prowadzi do śmierci. Ciało człowieka staje się zimne i sztywne, a parametry życiowe są praktycznie niewyczuwalne.
Aby zabezpieczyć się przed wychłodzeniem w górach, należy zastosować się do kilku zasad. Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiedni zimowy górski ubiór. Musi on być dostosowany do warunków górskich, w jakich będzie nam dane przebywać. Ponadto, odzież górska musi mieć właściwości wodoodporne, aby nasza skóra nie miała kontaktu z wilgocią. Aby zapobiec nadmiernej utracie ciepła, należy odpowiednio rozłożyć sobie wędrówkę i włożony w drogę wysiłek. Oprócz tego, na wycieczkę należy zabrać ze sobą odpowiednią ilość pożywienia oraz nie dopuścić do odwodnienia organizmu. Każda osoba wybierająca się w góry powinna również umieć odczytywać sygnały zwiastujące załamanie pogody i odpowiednio szybko rozpocząć wędrówkę powrotną. Tylko odpowiednie działania profilaktyczne pozwolą nam uniknąć wychłodzenia organizmu i związanych z tym przykrych konsekwencji.