Szczyt Klimczok

Szczyt Klimczok

2014-09-01 0 przez Kasia Stania

Klimczok to jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Beskidzie Śląskim. W sezonie letnim w jego kierunku zmierza ogromna ilość turystów. Zainteresowaniem cieszy się on również zimą, kiedy jego zbocze przemienia się w bezpieczny stok narciarski.

Według oficjalnych danych wysokość Klimczoka wznosi się na 1117 m. n.p.m. Bliskość takich miast jak Szczyrk czy Bielsko-Biała sprawia, że na szczyt ten wiedzie kilka ciekawych szlaków turystycznych. Najpopularniejszą trasą jest niewątpliwie podejście od strony Szyndzielni. W to miejsce prowadzą cztery szlaki turystyczne: zielony z Olszówki Górnej przez Dębowiec, czerwony z Cygańskiego Lasu, żółty z Mikuszowic Śląskich przez Kozią Górę oraz żółty z Wapienicy. Na szczyt można dostać się również za pomocą kolejki gondolowej. Dalej pozostaje nam jedynie marsz czerwonym szlakiem, aby po trzydziestu minutach znaleźć się na szczycie Klimczoka. Ze Szczyrku możemy wędrować natomiast szlakiem niebieskim lub zielonym. Trudy wędrówki znakomicie rekompensuje doskonała panorama obejmująca swym zasięgiem miasta i pozostałe szczyty Beskidu Małego, Śląskiego i Żywieckiego. Przy odrobinie szczęścia i dobrej widoczności dostrzeżemy również kilka tatrzańskich wierzchołków. Średnia roczna temperatura na Klimczoku wynosi około 6 st.C. Szczyt ten to również miejsce występowania jednej z najrzadszych w Polsce roślin: tojadu morawskiego.

W bliskiej odległości od Klimczoka znajduje się również kilka niewielkich jaskiń. Najciekawsza jest niewątpliwie Jaskinia Na Trzech Kopcach, która uważana jest jednocześnie za najdłuższą jaskinię fiszową w całych Karpatach. Pod szczytem zlokalizowane są schronisko górskie oraz stacja ratunkowa GOPR. Schronisko oferuje gościom pięćdziesiąt miejsc noclegowych i całodzienny dostęp do bufetu. Na zewnątrz przygotowano także miejsce na rozpalenie ogniska oraz boisko do gier zespołowych. W okresie letnim czynny jest tam niewielki basen.
Wyprawa na Klimczok to doskonały pomysł na spędzenie udanego weekendu z całą rodziną i zaznajomienie dzieciaków z pięknem górskich wędrówek, które zamiast plecaka turystycznego mogą użyć własnego plecaka szkolnego (http://www.asport-junior.pl/k/75/plecaki-szkolne/)

Udostępnij ten post na: