Oznakowanie szlaków turystycznych

Oznakowanie szlaków turystycznych

2013-07-16 0 przez admin

Każdy, kto wybiera się w góry, powinien dokładnie zapoznać się ze wszystkie oznaczeniami szlaków, które można tam spotkać. Jest to bardzo ważne. Wciąż jeszcze wiele osób, które idą w góry źle interpretują  kolory szlaków myląc je z poziomem ich trudności co oczywiście nie jest prawdą. Kolory nie mają najmniejszego przełożenia na trudność, a raczej na rodzaj szlaku, chociaż i tak nie w każdej sytuacji.

Pomysł na znakowanie szlaków turystycznych w  Polsce powstał już w  XIX wieku, kiedy to zmogło się zainteresowanie wycieczkami górskimi. Zaczęto wtedy budowę i organizację ścieżek turystycznych; wciąż powstawały nowe trasy, tworzono dojścia do ciekawych i coraz trudniej dostępnych miejsc, np. na Orlą Perć w  Tatrach. Kolory i oznaczenia wprowadzono dla ułatwienia turystom poruszania się w górach i dla lepszej orientacji (można to dziś porównać do różnokolorowych  linii metr).

Coraz częściej zaczyna się odchodzić od znakowania kolorami, które oznaczają rodzaje szlaków. Jednak GOPR podaje jeszcze kolory, jako pewne wyznaczniki. Kolor czerwony oznacza zawsze szlak główny. Powszechnie uważa się, że na szlakach tych można spotkać najciekawsze miejsca ? nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Czasem trzeba zboczyć na inny szlak, aby zobaczyć coś naprawdę zachwycającego. Niekiedy także kolor niebieski oznacza dalekobieżny szlak. Czarny i żółty, to kolory, które oznaczają trasy łączące ? raczej krótkie, a szlak zaznaczony na zielono ma prowadzić do miejsc charakterystycznych.

Oprócz oznaczeń kolorami, które umieszczane są w prostokącie, w górach występuje także wiele innych oznaczeń: kółko to początek szlaku, półkole oznacza ujęcie wody, trójkąt oznacza wybitne miejsce widokowe. W górach powszechne są też  tabliczki informujące turystów o kierunku oraz czasie dojścia do celu. Jednakże, jest to tylko jedna, nieliczna grupa oznakowań górskich, które dotyczą zwłaszcza turystów pieszych. Osobne oznaczenia są dla turystów na rowerach (łatwe do rozpoznania przez symbol roweru), albo też  na koniach, które odznaczają się pomarańczowym kółkiem na białym tle wzdłuż całego szlaku.
Szlaki górskie są zazwyczaj bardzo dobrze oznakowane. Dzięki temu w górach można czuć się bezpiecznie i pewnie.

Udostępnij ten post na: