Co można bezpiecznie jeść w lesie?

Co można bezpiecznie jeść w lesie?

2014-07-01 0 przez Kasia Stania

Wybierając się na wycieczkę w góry, zazwyczaj zabieramy ze sobą własny prowiant. Powinniśmy wziąć taką ilość, aby w razie konieczności, zawsze mieć pod ręką coś do zjedzenia. Czasami jednak źle ocenimy nasze możliwości i głód zaczyna nam doskwierać już w połowie drogi. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jesteśmy zmuszeni spędzić w na łonie natury dużo więcej czasu, niż byśmy tego chcieli. W takich warunkach musimy zatem szukać pożywienia w lesie.

Zanim jednak udamy się na poszukiwanie jedzenia, pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie należy spożywać roślin, których nie znamy. W najlepszym przypadku może zakończyć się to dla nas mocnym zatruciem pokarmowym. Najczęściej jednak takie postępowanie prowadzi do trwałego uszkodzenia naszego organizmu, a nawet śmierci.

Co zatem można bezpiecznie jeść w lesie? Jeśli chodzi o roślinność, doskonałym pożywieniem okazują się żołędzie. Jednorazowo można zjeść około dwudziestu sztuk. Większe ilości mogą bowiem okazać się dla nas szkodliwe. Jeżeli mamy taką możliwość, najlepiej jest ugotować takie żołędzie w wodzie. Stracą one wtedy całą swoją gorycz i będą o wiele smaczniejsze. Każdy z nas bez problemu rozpozna także liście pokrzywy. Z młodych pędów dodanych do wody można przygotować sobie napar, który doskonale oczyszcza organizm. Głód możemy zaspokoić również liśćmi lipy. Są one bowiem bardzo sycące.

Poruszając się w pobliżu jeziora, z pewnością natkniemy się na pałkę wodną. Jej pędy stanowią znakomite źródło pożywienia. Bez obaw można je spożywać na surowo. Jadalne są również miazgi drzew. Znajdują się one pomiędzy korą a pozostałą częścią drzewa. Mają słodkawy smak, co znacznie ułatwia przełamanie oporu przed ich spożywaniem.

W lesie nie musimy jednak jadać wyłącznie roślin. Zwierzęta kopytne będą dla nas doskonałym źródłem białka. Problem stanowi jednak ich upolowanie. Dużo łatwiej na pewno pójdzie nam z rybami. Wartościowym pożywieniem są również mrówki, choć ich smak może wydawać się lekko kwaskowaty. Głód pozwolą nam zaspokoić również ślimaki. Jeżeli jednak planujemy je zjeść, wybierzmy te okazy, które żyją w pobliżu czystych wód. W innych warunkach ślimaki mogą być bowiem nosicielami wielu różnych toksyn szkodliwych dla ludzkiego organizmu.

Las posiada bogate zasoby naturalnej żywności, które są w stanie całkowicie zaspokoić naszą potrzebę żywieniową. Musimy jedynie nauczyć się korzystania z nich w umiejętny sposób.

Udostępnij ten post na: