Góry pieprzowe

Góry pieprzowe

2014-11-12 0 przez admin

Góry Pieprzowe, inaczej nazywane Pieprzówkami, choć niewysokie, stanowią cenny oraz unikalny pod względem budowy i występujących w nich gatunkach roślin rezerwat przyrody. Powstałe z Gór Sandomierskich są tak naprawdę jednymi z najstarszych, obok Sudetów, gór w Polsce. Wycieczka w Góry Pieprzowe, zwłaszcza wiosną i jesienią, to dobry pomysł na spędzenie udanego weekendu.

Góry Pieprzowe stanowią wschodnią część Gór Świętokrzyskich i część Wyżyny Sandomierskiej. Rozciągają się na wysokości 199 m n.p.m. w pobliżu doliny Wisły, w granicach Sandomierza, na pograniczu miasta z gminą Dwikozy. Dość osobliwa nazwa gór pochodzi od tworzących ją łupków kambryjskich ? ich charakterystyczna, brunatno-szara barwa przypomina wyglądem pieprz. Ponadto łupki wystawiane na działanie czynników atmosferycznych, takich chociażby jak erozja wodna, wiatr czy zmiany temperatury, dzielą się na mniejsze części, zamieniając się stopniowo w drobny gruz w fakturze podobny do pieprzu.

Jedną z największych osobliwości Gór Pieprzowych są naturalne skupiska aż 15 gatunków dzikiej róży ? pod tym względem góry stanowią osobliwe ? nie tylko w skali kraju, ale także Europy ? rosarium. W Polsce to jedyne tego typu miejsce, gdzie spotkać można taką liczbę naturalnie rosnących gatunków dzikiej róży. Unikalność gór sprawiła, że w 1979 roku mianowano je rezerwatem przyrody liczącym nieco ponad 18 hektarów, co oznacza, że żyjące na ich terenie gatunki roślin i zwierząt są pod ochroną.

Przez Góry Pieprzowe przechodzi czerwony szlak górski, wychodzący ze Starego Miasta Sandomierza, na ulicy Krótkiej. Stąd trasa liczy jedynie 4 kilometry i prowadzi przez wał wiślany. Wędrówkę można także rozpocząć od miejscowości Kamień Łukawski. Góry Pieprzowe są szczególnie urokliwe w okresie wiosenno-jesiennym, nie zalecamy natomiast wycieczki w deszczowej pogodzie, gdyż teren jest wówczas dość błotnisty. Z najwyższych partii gór roztacza się piękny widok na Sandomierz, który sam w sobie jest niezwykle urokliwym miastem, a także na Nizinę Sandomierską oraz dolinę Wisły.

Udostępnij ten post na: