Category Archives: Zagranica

Odkryj smaczną stronę wysypy Curacao!

Choć Curacao może wydawać się przykładem przeciętnej karaibskiej wyspy – ten hotspot odziedziczył kosmopolityczną wrażliwość w przeciwieństwie do jakiegokolwiek innego miejsca przeznaczenia w tych okolicach. Choć skolonizowana przez Holendrów, Curacao posiada niezwykle zróżnicowaną populację, 45 różnych narodowości reprezentowanych w swojej skromnej populacji. Z biegiem lat, te różne grupy miały niezwykły wpływ na miejscową kultury. W świecie żywności, tradycje etniczne mieszane ze smakami lokalnej kuchni, zdały się stworzyć jedyną w swoim rodzaju osobliwość wyspy. Z wielością kulinarnych stylów – od haute cuisine Europy Zachodniej po smaki Azji Południowo-Wschodniej – kuchnie reprezentowane na wyspie Curacao mogą pochwalić się jednymi z najbardziej smacznymi przykładami żywności na świecie. Dodatkowo, jej popularny imiennik słodki likier Curacao również jest świetnie znany.

Co jeszcze na Curacao?

Pomimo wpływu wielu kultur w kuchni Curacao, istnieje wiele popularnych przepisów, które poprzedzają datę kosmopolitycznego rozwoju wyspy. Najlepszym przykładem tego unikalnego stylu karaibskiej kuchni jest gulasz z iguany. Przygotowana tak jak można sobie wyobrazić, potrawa ta jest ulubieńcem mieszkańców (którzy twierdzą, że mięso znacznie przypomina kurczaka). Tradycyjne holenderskie przepisy kulinarne pochodzące z wczesnego okresu kolonialnego, takie jak Keshi yena – pieczone danie z dużą ilością sera gouda, mięsa i innych świeżych produktów – są bardzo popularne w wielu restauracjach Curacao.

Ku zaskoczeniu wielu gości, kuchnia indonezyjska odgrywa ważną rolę w scenie kulinarnej Curacao. Sprowadzone do wyspy przez Holendrów jest dzisiaj pełna składników i technik gotowania w ramacg ulubionych lokalnych receptur. Jedno takie danie to rijisttafel czyli połączenie ryżu, warzyw, mięsa lub owoców morza i obfitość papryki chili. Azjatyckie zaprawy i preparaty są również powszechnie wykorzystywane w Curacao, gdyż serwuje świeże owoce morza, takie jak Mahi Mahi i lucjan.

Dlatego na Curacao warto zajrzeć nie tylko dla doznań atrakcji typu sporty wodne czy turystyka piesza, ale też dla doznań smakowych!

Odwiedź kraj, w którym żyje się na wodzie

Kambodża słynie z dziwnych pływających wiosek, które stały się atrakcją turystyczną ze względu na ich wyjątkowość. Wsie są zbudowane przez mieszkańców, którzy mieszkają obok jeziora Tonle Sap i zmiennym jest sposób ich życia – wszystko po to, aby nadążyć za sezonowymi wahaniami rzeki.

Dlaczego te wioski są pływające?

Podczas pory deszczowej poziom wody w Tonle Sap osiągają nawet 3000 kilometrów kwadratowych i głębokości 2m w porze suchej, do całego 10.000 kilometrów kwadratowych i głębokości 14 metrów. Woda wpływa do granicznej rzeki Mekong w czasie pory deszczowej. Deszczowy sezon trwa od czerwca do października, a od listopada do maja jest pora sucha.

Kiedy najlepiej na wakacje nad Morze Śródziemne

Morze Śródziemne nazywane jest inaczej morzem międzykontynentalnym. Leży ono bowiem pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Afryką oraz Azją. Biorąc pod uwagę to bardzo atrakcyjne położenie, każdego roku przyjeżdżają nad nie setki turystów. Włochy, Cypr, Tunezja, Izrael czy Maroko, to tylko niektóre kierunki, które bardzo pociągają turystów. Czy jednak każda pora jest dobra na przyjazd nad Morze Śródziemne? To zależy!

Pięć najdziwniejszych restauracji na świecie

Spędzając urlop w najdalszych zakątkach ziemskiego globu, powinniśmy także zatroszczyć się o dobro naszego żołądka. Kuchnia danego regionu nie wszystkim może przypaść do gustu. W restauracjach często więc znajdziemy jedzenie typowo europejskie, do którego nasz organizm przyzwyczajony jest od lat. Niemniej jednak, odwiedzając lokalne restauracje czasami może zaskoczyć nas wygląd danego miejsca oraz sposób podawania poszczególnych potraw.

Jak wiadomo im bardziej oryginalna restauracja, tym więcej zaciekawionych klientów będzie do niej zaglądało. Właściciele takich miejsc robią więc co tylko w ich mocy, aby wyróżnić się na tle innych tego typu lokali. Poznajcie zatem pięć najdziwniejszych restauracji na świecie, które sprawią, że Wasz pobyt tam z pewnością zaliczycie do najlepszych przygód w życiu.

Australia ? wyspa czy kontynent?

We współczesnej nauce istnieje wiele pytań na które trudno niepodważalnie odpowiedzieć. Jednym z takich dylematów jest odpowiednie sklasyfikowanie Australii. Czy Australia jest wyspą? A może to kontynent?

O tym czy Australia jest wyspą czy kontynentem ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć. Przeglądając encyklopedyczne definicje, pod hasłem ?Australia?, zobaczymy iż z reguły określa się ją mianem kontynentu. Znajdą się jednak i zwolennicy teorii mówiącej, że Australia to wyspa tylko nie co większa niż inne. Jej wielkość jest główną kwestią sporną. Powierzchnia Australii zdecydowanie odbiega od rozmiarów innych kontynentów. Ten fakt przemawia zatem za sklasyfikowaniem jej w kategorii wysp. Z drugiej jednak strony, myśląc o wyspie, wyobrażamy sobie niewielki odcinek terenu, który można bardzo szybko pokonać.

Wycieczka na Cypr

Planując egzotyczny urlop warto wziąć pod uwagę Cypr. Niecodzienny krajobraz, morze, plaża i tętniące nocnym życiem ulice to wszystko czego potrzeba nam na wakacjach. Zanim jednak pojedziemy, dowiedzmy się nieco więcej o tym wyjątkowym miejscu.

Cypr to państwo leżące na wyspie o tej samej nazwie, znajdującej się nad Morzem Śródziemnym. Językiem urzędowym jest tam grecki i turecki, ale znając angielski również będziemy w stanie się porozumieć. A jakie miasta odwiedzić na Cyprze? Warta uwagi jest z pewnością Nikozja. Klimatyczna starówka oraz liczne bary i kawiarenki z pewnością umilą nam każdy wieczór.