Category Archives: Morze

Cechy idealnego plażowego ręcznika

Wydawać by się mogło, że wybranie plażowego ręcznika nie jest niczym trudnym. Jednak wbrew pozorom jest w trakcie tego procesu popełnianych bardzo wiele błędów, które są wynikiem niewiedzy, lub brania pod uwagę kryteriów, które z punktu widzenia użytkowego są całkowicie nieistotne np. wzór graficzny.

Czym się powinien charakteryzować?

Wybierając ręcznik plażowy, powinno się wziąć pod uwagę 3 czynniki:

– grubość ręcznika,
– wielkość ręcznika,
– materiał wykonania.

Punkt pierwszy dotyczy w głównej mierze wygody leżenia na ręczniku podczas opalania i odpoczywania na plaży. Trzeba jednak pogodzić chęć jak największej wygody z praktycznością. Niepolecane są ręczniki frotte, które co prawda będą bardzo wygodne w odpoczywaniu, ale jednocześnie bardzo niewygodne w późniejszym czyszczeniu z piasku.

Wielkość ręcznika jest drugim bardzo ważnym czynnikiem. Jeśli ktoś nie jest pewien, jaka jest najlepsza wielkość, powinien kierować się zasadą, że wszystkie ręczniki plażowe powinny być większe niż zwykłe łazienkowe, ale jednocześnie mniejsze niż typowy koc. Zapewni to z jednej strony wystarczająco dużo miejsca, a z drugiej znacznie zmniejszy ciężar ręcznika, który w końcu trzeba będzie na plaże przynieść. Duże ręczniki plażowe dostępne są na https://www.asport.pl/k/298/reczniki-plazowe-kapielowe/

Materiał z jakiego wykonany jest ręcznik jest cechą kluczową, jeśli interesuję użytkownika intensywne pływanie. Nie może to być ręcznik, który wchłania i zatrzymuje wodę. Tak nasiąknięty wodą ręcznik jest nie tylko niewygodny w transporcie ale może również zamoczyć pozostałe rzeczy. Super chłonne ręczniki będą w tym wypadku znacznie wygodniejsze.

Odkryj smaczną stronę wysypy Curacao!

Choć Curacao może wydawać się przykładem przeciętnej karaibskiej wyspy – ten hotspot odziedziczył kosmopolityczną wrażliwość w przeciwieństwie do jakiegokolwiek innego miejsca przeznaczenia w tych okolicach. Choć skolonizowana przez Holendrów, Curacao posiada niezwykle zróżnicowaną populację, 45 różnych narodowości reprezentowanych w swojej skromnej populacji. Z biegiem lat, te różne grupy miały niezwykły wpływ na miejscową kultury. W świecie żywności, tradycje etniczne mieszane ze smakami lokalnej kuchni, zdały się stworzyć jedyną w swoim rodzaju osobliwość wyspy. Z wielością kulinarnych stylów – od haute cuisine Europy Zachodniej po smaki Azji Południowo-Wschodniej – kuchnie reprezentowane na wyspie Curacao mogą pochwalić się jednymi z najbardziej smacznymi przykładami żywności na świecie. Dodatkowo, jej popularny imiennik słodki likier Curacao również jest świetnie znany.

Co jeszcze na Curacao?

Pomimo wpływu wielu kultur w kuchni Curacao, istnieje wiele popularnych przepisów, które poprzedzają datę kosmopolitycznego rozwoju wyspy. Najlepszym przykładem tego unikalnego stylu karaibskiej kuchni jest gulasz z iguany. Przygotowana tak jak można sobie wyobrazić, potrawa ta jest ulubieńcem mieszkańców (którzy twierdzą, że mięso znacznie przypomina kurczaka). Tradycyjne holenderskie przepisy kulinarne pochodzące z wczesnego okresu kolonialnego, takie jak Keshi yena – pieczone danie z dużą ilością sera gouda, mięsa i innych świeżych produktów – są bardzo popularne w wielu restauracjach Curacao.

Ku zaskoczeniu wielu gości, kuchnia indonezyjska odgrywa ważną rolę w scenie kulinarnej Curacao. Sprowadzone do wyspy przez Holendrów jest dzisiaj pełna składników i technik gotowania w ramacg ulubionych lokalnych receptur. Jedno takie danie to rijisttafel czyli połączenie ryżu, warzyw, mięsa lub owoców morza i obfitość papryki chili. Azjatyckie zaprawy i preparaty są również powszechnie wykorzystywane w Curacao, gdyż serwuje świeże owoce morza, takie jak Mahi Mahi i lucjan.

Dlatego na Curacao warto zajrzeć nie tylko dla doznań atrakcji typu sporty wodne czy turystyka piesza, ale też dla doznań smakowych!

Gdzie surfować nad Bałtykiem w wakacje?

Pomorze to jeden z najpiękniejszych regionów w naszym kraju. Niestety, bardzo często nie doceniamy tego, jak wielkim dobrem jest dostęp do morza. Na wakacje wybieramy nierzadko egzotyczne kraje, bojąc się, że nad Bałtykiem nie dopisze pogoda lub woda będzie zbyt chłodna. Tymczasem, uroku Bałtyku doceniają zagraniczni urlopowicze. Nasze wybrzeże, w ciągu kilku ostatnich lat, niezwykle się zmieniło. Powstało wiele luksusowych hoteli, które niczym nie odbiegają od tych, które znajdziemy w Hiszpanii, czy Grecji, ba! niekiedy są one jeszcze lepiej przygotowane. Jedną z atrakcji, która coraz licznej przyciąga turystów nad nasze morze, jest surfing.

Skopelos – wyspa idealna

Niektórzy doświadczeni podróżnicy opisują Skopelos jako przykład idealnej wyspy greckiej. To mocne stwierdzenie i można nad nim podyskutować, ale z pewnością wyspa Skopelos ma w sobie coś z perfekcji.

Kiedy najlepiej na wakacje nad Morze Śródziemne

Morze Śródziemne nazywane jest inaczej morzem międzykontynentalnym. Leży ono bowiem pomiędzy trzema kontynentami: Europą, Afryką oraz Azją. Biorąc pod uwagę to bardzo atrakcyjne położenie, każdego roku przyjeżdżają nad nie setki turystów. Włochy, Cypr, Tunezja, Izrael czy Maroko, to tylko niektóre kierunki, które bardzo pociągają turystów. Czy jednak każda pora jest dobra na przyjazd nad Morze Śródziemne? To zależy!

Windsurfing w Chorwacji

W ostatnim czasie coraz bardziej popularne stało się wśród Polaków spędzanie letnich wakacji w Chorwacji. To jeden z krajów położonych na Półwyspie Bałkańskim, a więc w miejsce,  które jeszcze niedawno było ogarnięte wojną. Chorwacja jednak jako pierwsza dźwignęła się po ciężkich czasach i wykorzystała swoje położenie nad Adriatykiem. Dzięki temu powstały tutaj duże ośrodki turystyczne, które z roku na rok przyciągają rzesze spragnionych słońca i czystego morza turystów. Jednak na uwagę zasługuje fakt, że w tym kraju plaże są kamieniste. Nie odstrasza to jednak turystów, którzy co roku w lecie przybywają do Chorwacji z całymi rodzinami, aby cieszyć się ciepłym morzem i słoneczną pogodą.

Chorwacja stanowi jednak przede wszystkim raj dla osób, które są prawdziwymi pasjonatami sportów wodnych. Znaleźć tu można znane centra nurkowe, w których odbyć można kursy i z których organizowane są wyprawy w celu penetracji podwodnych jaskiń, których w Chorwacji jest bardzo dużo. Kraj ten już dawno odkryty został także przez żeglarzy.