Category Archives: Góry

Gdzie na weekend? Odc.2

Wypoczynek jest ważny dla każdego człowieka. Bez względu na to, czy jest to dziecko, które każdego dnia musi wstawać wcześnie rano do szkoły, a później utrzymać koncentrację na wysokim poziomie przez kilka godzin, czy jest to osoba dorosła, która codziennie przeżywa stres związany z życiem zawodowym i osobistym. W poprzedniej części przedstawiliśmy pomysły na odwiedzenie kilku pięknych miejsc na terenie naszego kraju. W tej części podsuniemy kilka innych, mamy nadzieje, że równie ciekawych pomysłów.

Z górą w tytule – czyli muzyka zainspirowana szczytami cz.1

Nie od dziś wiadomo, że muzyka to odbicie doznań, przeżyć, emocji w instrumentach i śpiewie. Natura od lat inspirowała artystów na całym świecie do tworzenia utworów, piosenek, motywów muzycznych – przy czym górskie klimaty znajdują się zdecydowanie w czołówce tematów. W związku z tym postanowiłam w kilku częściach przybliżyć motyw gór w tekstach światowych artystów.

Snowdon i inne inspirujące atrakcje Północnej Walii

Jak być może już wiesz, Walii, a zwłaszcza Północna Walia jest bogata w historii i jest pełna dziedzictwa narodowego. Każdego roku tysiące turystów z całego świata przyjeżdżają tam w celu odwiedzenia wielu atrakcji, które Północna Walia ma do zaoferowania.

Atrakcje w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie są jednymi z najstarszych, obok Sudetów, pasm górskich w Polsce. Położone w południowo-wschodniej części kraju, na Wyżynie Lubelskiej, z najwyższym szczytem Łysicą (612 m n.p.m.), ich centralna część wyznacza teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego z najstarszym polskim sanktuarium, opactwem benedyktyńskim Świętego Krzyża na Łysej Górze.

Góry pieprzowe

Góry Pieprzowe, inaczej nazywane Pieprzówkami, choć niewysokie, stanowią cenny oraz unikalny pod względem budowy i występujących w nich gatunkach roślin rezerwat przyrody. Powstałe z Gór Sandomierskich są tak naprawdę jednymi z najstarszych, obok Sudetów, gór w Polsce. Wycieczka w Góry Pieprzowe, zwłaszcza wiosną i jesienią, to dobry pomysł na spędzenie udanego weekendu.

Cytaty o górach

Wędrówki górskie to znakomita okazja do przemyśleń. Podczas takich wypraw bardzo często rodzą się koncepcje, które w zgiełku codziennego życia nie miałyby szans na zaistnienie. Nic więc dziwnego, że góry są darzone wielkim szacunkiem przez wiele znanych osobowości. Na przestrzeni wieków powstało wiele cennych uwag odnośnie gór, które w formie cytatów na stałe zakorzeniły się w świadomości ludzkiej. Choć cytatów takich moglibyśmy wymienić bardzo dużo, dzisiaj proponujemy zapoznać się z najpopularniejszymi z nich.

Szczyt Klimczok

Klimczok to jeden z najczęściej odwiedzanych szczytów w Beskidzie Śląskim. W sezonie letnim w jego kierunku zmierza ogromna ilość turystów. Zainteresowaniem cieszy się on również zimą, kiedy jego zbocze przemienia się w bezpieczny stok narciarski.

Wychłodzenie w górach

O tym, że temperatura w górach znacznie różni się od tej panującej w dolinach, z pewnością niejeden raz przekonała się każda osoba uprawiająca turystykę górską. Przyjmuje się, że wraz ze wzrostem wysokości, temperatura spada średnio o jeden stopień Celsjusza. Odczucie zimna wzmaga dodatkowo wiejący wiatr.

Co można bezpiecznie jeść w lesie?

Wybierając się na wycieczkę w góry, zazwyczaj zabieramy ze sobą własny prowiant. Powinniśmy wziąć taką ilość, aby w razie konieczności, zawsze mieć pod ręką coś do zjedzenia. Czasami jednak źle ocenimy nasze możliwości i głód zaczyna nam doskwierać już w połowie drogi. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy jesteśmy zmuszeni spędzić w na łonie natury dużo więcej czasu, niż byśmy tego chcieli. W takich warunkach musimy zatem szukać pożywienia w lesie.

Sztuczny śnieg ratunkiem dla narciarzy

armatkaDrobnymi krokami nadchodzi zima, a wraz z nią kolejny sezon na sporty zimowe. Powoli odświeżamy swoje narty i deski snowboardowe szykując się na kilka miesięcy szaleństw na stoku. Jest tylko jeden problem. Co jeśli zima przyjdzie, ale nie zabierze ze sobą śniegu? Gdzie wtedy będziemy korzystać z uroków narciarstwa? Nie każdy ma bowiem możliwość wyjechać na narty za granicę. Rozwiązaniem tego problemu jest sztuczne naśnieżanie stoku. Dzięki niemu możemy cieszyć się śniegiem nie tylko w zimie, ale także początkiem wiosny.